Każda wycieczka do kina lub teatru na obozach młodzieżowych jest źródłem bogatych przeżyć i wzruszeń obozowiczów. Wspólne przeżycia nastolatków w teatrze lub kinie mają dodatkowy aspekt wychowawczy: pogłębiają więź między nimi, konsolidują całą grupę młodzieży. Często też wycieczki tego typu wyzwalają twórczą inicjatywę. Młodzież pragnie odtworzyć jakąś scenkę z teatru, wybierają sobie role i „grają", naśladując aktorów lub robiąc to po swojemu. W takich wypadkach opiekun przyjmuje rolę reżysera lub doradcy i organizuje teatrzyk obozowy.
Wycieczki do teatru i kina rozwijają zasób językowy młodzieży. Przyswaja on sobie nowe wrażenia i zwroty. W przypadku teatru np.: widownia szalała, rozbrzmiewały oklaski, aktor świetnie naśladował, robił komiczne miny, ubawił nas, mówił ze wzruszeniem, scenę oświetlały reflektory, kurtyna opadła, uniosła się w górę, na scenie ukazał się itd. Niezrozumiałe dla nastolatków wyrazy i zwroty muszą być w grupie dokładnie wytłumaczone, a następnie polecamy zastosować je w zdaniach.
Wycieczka do teatru czy kina na letnich obozach młodzieżowych dostarcza wielu tematów rozmów między obozowiczami. Dzielą się oni swymi wrażeniami „na gorąco", dyskutują nawet podczas przerw w teatrze. Padają wtedy spontaniczne pytania, na które młodzi ludzie starają się sami sobie odpowiadać. Dyskretne włączenie się opiekuna w takiej chwili jest bardzo pożądane. Czasem wyłania się jakiś problem, który szerzej należy omówić później w grupie na zajęciach, a czasem trzeba od razu wytłumaczyć niejasną dla nich sytuację, niezrozumiały wyraz czy wyrażenie.
Przed wyjściem do teatru lub do kina, opiekun grupy powinien w sposób odpowiedni przygotować młodzież do takiej wycieczki. Takie przygotowanie zmusza nastolatków do większej koncentracji uwagi, eliminuje niepotrzebne gadulstwo. Młodzież chce dobrze słyszeć kwestie wypowiadane przez bohaterów. Przykłady takich „mini-problemów" mogą być różne, np.: czy główny bohater baśni postępował uczciwie? Dlaczego aktorka musiała ciągle tańczyć - za co została ukarana? Co nowego zaobserwowałeś w ekranizacji znanej ci baśni?
Omawiając w grupie cele wychowawcze wycieczek trzeba podkreślić ogromne znaczenie, jakie ma umiejętnie wytworzony przez opiekuna nastrój wokół tego typu imprezy. Jeżeli jest to jedna z pierwszych wycieczek na obozie młodzieżowym do teatru, opiekun szczegółowo omawia z grupą, jak się mają do tego przygotować. A więc: porządnie się umyć, sprawdzić paznokcie czy są czyste, wyszczotkować włosy, ubrać się odpowiednio w odświętne ubranie, czystą, świeżo wyprasowaną koszulę, bluzeczkę i spódnicę lub sukienkę. Osoba w teatrze powinna wyglądać ładnie i schludnie. Nie może też zapomnieć o wyczyszczeniu obuwia. Jest to bardzo ważny temat do rozmów i z młodzieżą.
Młodzieżowe obozy edukacyjne, w których realizowane są różnego rodzaju wycieczki do kina lub teatru to bardzo ciekawa propozycja spędzenia wakacji dla nastolatków, którzy pragną rozwijać się intelektualnie, a przy okazji odpocząć od nauki w gronie swoich rówieśników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz