Obozy karate, czy inne wyjazdy na wakacyjne obozy ze sztukami walki to interesująca propozycja dla wszystkich dzieci. Większość z nas pamięta doskonale amerykański film Karate Kid, w którym - nagabywany przez silniejszego kolegę – Daniel, zostaje uczniem mistrza wschodnich sztuk walki Pana Miyagi i, zaczynając od malowania płotu i polerowania samochodu, zgłębia tajniki karate, by ostatecznie wygrać walkę z nieuczciwym rówieśnikiem.
Może przypadek Daniela, nękanego przez kolegów, dotyczy też Twojego dziecka? A może to ono właśnie jest agresywne i wyżywa się na innych, wliczając Ciebie i Twoją rodzinę i to do tego stopnia, że nie wiesz już, jak sobie z nim radzić? A może po prostu często obserwujesz, jak z przerażającym okrzykiem wykonuje wykop w powietrzu i chciałbyś skanalizować tę energię w coś pozytywnego? We wszystkich tych wypadkach nie zastanawiaj się dwa razy i wyślij je na obozy lub kolonie połączone z nauką sztuk walki.

Młodzież, która trenuje sporty walki zdobywa w pewnym sensie „przewagę” nad rówieśnikami w życiu. Na obozach dzieciaki nie tylko zawierają nowe wartościowe przyjaźnie i wspaniale się bawią, ale także rozwijają w sobie pewność siebie, nabierają lepszej kondycji fizycznej, uczą się, jak się bronić i jak radzić sobie z presją rówieśników oraz zastraszaniem, czy agresją.
Jakie obozy połączone ze sportami walki mamy do wyboru na rynku usług turystycznych? Na pewno najpopularniejsze to karate, kung-fu i taekwondo. Ponadto możemy wybrać kolonie z judo, aikido, kick boxingiem, czy capoeirą, brazylijską sztuką walki, która łączy w sobie elementy tańca i muzyki.
Trenowanie sztuk walki to świetny sposób zarówno dla chłopców i dziewcząt, aby osiągnąć sprawność fizyczną i koncentrację. Niektórzy rodzice mogą myśleć, że jest to promowanie przemocy, ale to mit, ponieważ młodzież uczy się przede wszystkim, jak się bronić w sytuacji zagrożenia. Sztuki walki rzeczywiście pomagają zwiększać samodyscyplinę i sprzyjają socjalizacji. Nawet rodzice dzieci, u których stwierdzono zaburzenia uwagi, nadpobudliwość, czy ADHD, dostrzegli dobroczynny efekt tych sportów, ponieważ pomagają one rozwijać właśnie te „niewypracowane” umiejętności.
Typowe obozowe zajęcia zaczynają się i kończą ukłonem w stronę nauczyciela. Po rozgrzewce, młodzi adepci uczą się charakterystycznych dla danej dyscypliny chwytów, które mogą obejmować kopnięcia, uderzenia i bloki. Każdy wymaga ścisłej koncentracji. Ale, jak mówią eksperci, młodzież uczy się wszystkim szacunku, czy to przez ukłon w stronę doświadczonego mistrza, czy przeciwnika oraz cierpliwości, gdy czeka się na kolejne polecenia i komendy. I kiedy przychodzi wrzesień i czas powrotu do szkoły jest szansa na poprawę zachowania, a nawet postępy w nauce dzięki zwiększonej umiejętności koncentracji oraz właściwego spożytkowania energii.
A jaki wiek jest najlepszy na wyjazd, na pierwsze obozy ze sztukami walki? Specjaliści podpowiadają, że już w wieku sześciu lat dziecko ma wystarczająco rozwiniętą kontrolę nad swoim ciałem, by uderzać i obracać się prawidłowo – zasadniczy element w bezpiecznym treningu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz