sobota, 27 kwietnia 2013

Wycieczki do kina lub teatru na obozach młodzieżowych


Każda wycieczka do kina lub teatru na obozach młodzieżowych jest źródłem bogatych przeżyć i wzruszeń obozowiczów. Wspólne przeżycia nastolatków w teatrze lub kinie mają dodatkowy aspekt wychowawczy: pogłębiają więź między nimi, konsolidują całą grupę młodzieży. Często też wycieczki tego typu wyzwalają twórczą inicjatywę. Młodzież pragnie odtworzyć jakąś scenkę z teatru, wybierają sobie role i „grają", naśladując aktorów lub robiąc to po swojemu. W takich wypadkach opiekun przyjmuje rolę reżysera lub doradcy i organizuje teatrzyk obozowy.

Wycieczki do teatru i kina rozwijają zasób językowy młodzieży. Przyswaja on sobie nowe wrażenia i zwroty. W przypadku teatru np.: widownia szalała, rozbrzmiewały oklaski, aktor świetnie naśladował, robił komiczne miny, ubawił nas, mówił ze wzruszeniem, scenę oświetlały reflektory, kurtyna opadła, uniosła się w górę, na scenie ukazał się itd. Niezrozumiałe dla nastolatków wyrazy i zwroty muszą być w grupie dokładnie wytłumaczone, a następnie polecamy zastosować je w zdaniach.

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Karate Kids, czyli obozy z elementami sztuk walki

Obozy karate, czy inne wyjazdy na wakacyjne obozy ze sztukami walki to interesująca propozycja dla wszystkich dzieci. Większość z nas pamięta doskonale amerykański film Karate Kid, w którym - nagabywany przez silniejszego kolegę – Daniel, zostaje uczniem mistrza wschodnich sztuk walki Pana Miyagi i, zaczynając od malowania płotu i polerowania samochodu, zgłębia tajniki karate, by ostatecznie wygrać walkę z nieuczciwym rówieśnikiem. 

Może przypadek Daniela, nękanego przez kolegów, dotyczy też Twojego dziecka? A może to ono właśnie jest agresywne i wyżywa się na innych, wliczając Ciebie i Twoją rodzinę i to do tego stopnia, że nie wiesz już, jak sobie z nim radzić? A może po prostu często obserwujesz, jak z przerażającym okrzykiem wykonuje wykop w powietrzu i chciałbyś skanalizować tę energię w coś pozytywnego? We wszystkich tych wypadkach nie zastanawiaj się dwa razy i wyślij je na obozy lub kolonie połączone z nauką sztuk walki. 

Obozy karate

Młodzież, która trenuje sporty walki zdobywa w pewnym sensie „przewagę” nad rówieśnikami w życiu. Na obozach dzieciaki nie tylko zawierają nowe wartościowe przyjaźnie i wspaniale się bawią, ale także rozwijają w sobie pewność siebie, nabierają lepszej kondycji fizycznej, uczą się, jak się bronić i jak radzić sobie z presją rówieśników oraz zastraszaniem, czy agresją.

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Obozy sportowe lekarstwem na wszystko.


Jak sprawić, by nastolatek jeździł na obozy sportowe ? Pytanie jak bardziej na miejscu, ponieważ nie każdy młody człowiek lubi sport, a są i takie, które unikają go na wszelkie sposoby. Jeśli to przypadek Waszej pociechy, nie martwcie się. Napiszemy o tym, co powoduje, że niektóre dzieci stronią od sportu i jak je do niego zachęcić, wysyłając je na obozy sportowe. Drobne zmiany w sposobie myślenia dziecka (a także Waszym) mogą sprawić, że dzięki wyjeździe na obóz pokocha aktywność fizyczną.